Princíp a pôsobenie

Princíp kompresívnej terapie je založený na jednoduchom a účinnom mechanickom princípe: pozostáva z použitia elastickej pančuchy okolo nohy.

Kompresiou končatiny s odstupňovaným tlakom – silným na členku a postupne sa znižujúcim smerom hore – kompresívne pančuchy podporujú žilové prekrvenie a prietok krvi smerom nahor, zabraňujú hromadeniu krvi a oslabovaniu žilových stien, efektívne tíšia bolesť a pocit ťažkých nôh.

Indikácie a kontraindikácie

Kompresívnu terapiu predpisuje lekár za účelom liečby zápalu žíl a trombózy, pri pooperačnej starostlivosti a za účelom zmiernenia prejavov všetkých chronických cievnych ochorení (pocit ťažkých nôh, kŕčové žily, opuchy, vredy predkolenia, …). Táto liečba môže byť tiež indikovaná počas tehotenstva a počas dlhého cestovania ako prevencia cievnych ochorení.

Kontraindikácie sú limitované: pokročilé periférne obštrukčné ochorenie, zlyhanie srdcovej činnosti, septická flebitída, mokvajúca dermatitída, pokročilá periférna neuropatia. V ojedinelých prípadoch bola zaznamenaná alergia na niektorú zo zložiek použitého materiálu.

Pri liečbe kompresívnou terapiou nie sú žiadne druhotné účinky, keď pri použití kompresívnych pančúch sú striktne dodržané tabuľky veľkostí.