V tomto článku si priblížime, aké su príznaky a symptómy chronických žilových ochorení.

Ťažké nohy

Nepríjemný pocit v nohách môže byť príznakom choroby žíl. Symptómy, ktoré vznikajú hlavne pri dlhodobom státí, alebo sedení zahŕňajú pocit unavených a ťažkých nôh.
V lete sa tieto symtómy vplyvom tepla zhoršujú.Tiež sú spojené s opuchom chodidiel a členkov, najmä večer.

Nasledujúce tipy zmenšujú príznaky a pôsobia v ich prevencii:

  • nosenie SIGVARIS kompresných podkolienok so silou kompresie (tlaku) 15-20 mmHg
  • prechádzky, bicyklovanie, plávanie
  • polohovanie nôh
  • aplikovanie studenej sprchy na nohy

Zopár jednoduchých tipov uľaví opuchom vznikajúcim po niekoľkohodinovom cestovaní (autobus, auto, lietadlo, vlak). Je dôležité vedieť, že nočné kŕče ako aj bolesť v nohách nemusí byť žilového pôvodu. Preto je potrebná návšteva lekára, ktorý stanoví diagnózu a doporučí patričnú liečbu.

Metličkové žilky

Sú to malé rozšírené povrchové žilky. Volajú sa tiež teleangiektázie a môžu sa nachádzať na rozličných miestach dolných končatín. Ak sú lokalizované na stehnách, predstavujú skôr estetický problém.

Ak sú prítomné na členkoch, môžu byť príznakom venóznej nedostatočnosti.
Návšteva lekára pomôže určiť možnú diagnózu žilovej nedostatočnosti.

Metličkové žilky môžu byť v konečnom dôsledku odstránené rozličnými jednoduchými metódami, ak nie zo zdravotných, tak z estetických dôvodov.
Po tejto liečbe, sa ukázalo byť účinné používanie SIGVARIS pančúch s kompresiou 20-30 mmHg.

Kŕčové žily

Sú to dilatované (rozšírené) a pokrútené povrchové žily s porušenými chlopňami. Výsledkom je spätný tok krvi, ktorý sa nazýva reflux.

Kŕčové žily môžu byť bolestivé, ale aj celkom bez bolesti. Môžu sa nachádzať na chodidlách, členkoch, lýtkach, stehnách, v slabinách, alebo po celej nohe. Neliečené kŕčové žily môžu viesť k závažným zdravotným komplikáciám.
Používanie SIGVARIS pančúch s kompresiou 20-30 mmHg zlepšuje symptómy a predchádza komplikáciám.

Opuchy

Ak sú prítomné opuchy (edémy) hovoríme o chronickej žilovej nedostatočnosti.
K vzniku opuchov chodidiel a členkov dochádza pri stagnácii (stáze, neodtekaniu) krvi z povrchových a hlbokých žíl dolných častí nôh. Kapiláry (malé cievy) strácajú svoju funkciu. Voda a odpadové látky sa usadzujú v koži nôh a vytvárajú venózny opuch ( edém chodidiel a členkov).

No nie všetky opuchy sú žilového pôvodu, preto je dôležité navštíviť lekára, aby určil príčinu a stanovil diagnózu.
Nosenie SIGVARIS kompresných pančúch redukuje, alebo eliminuje opuchy ( edémy ). Požadovaný tlak kompresie určí lekár po stanovení diagnózy.

Dermatitída

Odpadové látky sa usadzujú v koži a spôsobuje poškodenie tkaniva, čo následne vedie k zápalovej reakcii ako napríklad ekzém
Jedným z príkladov je aj odborníkmi nazývaná stagnančná dermatitída (zápal kože v dôsledku neodtekania žilovej krvi).
Nosenie pančúch SIGVARIS s kompresiou 20-30 mmHg rýchlo zlepší výživu kože a zmierni svrbenie.

Hypodermatóza, dermatoskleróza, hyperpigmentácia

Tieto názvy znamenajú zápal kože a podkožných tkanív, stenšovanie kože a zmeny sfarbenia kože zo svetlého na tmavé. Ku týmto zmenám dochádza na koži v dolnej časti nôh.
Kompresné pančuchy SIGVARIS vedú k zahojeniu dermatosklerózy (zápalu), no nie k liečbe hyperpigmentácie (zmeny farby kože).

Stupeň požadovanej kompresie vždy určí lekár.
Pigmentácia kože zostáva aj po chirurgickom odstránení kŕčových žíl, alebo po ich sklerotizácii.

Vred predkolenia

Vážna hlboká venózna nedostatočnosť a ojedinele aj povrchová žilová nedostatočnosť vedie ku vzniku vredu predkolenia.

Vred predkolenia je rana, ktorá sa najčastejšie nachádza za a nad členkom z vnútornej strany nohy. Vred je zapríčinený žilovou stázou, kedy porušené žily nie sú ďalej schopné zabezpečovať potrebný návrat krvi. Nie sú odvádzané odpadové látky, ktoré sú produktom metabolizmu buniek.V oblasti sa vytvára toxické prostredie, v ktorom je sťažený proces hojenia.

Vzniká začarovaný kruh medzi chronickou žilovou hypertenziou a sekundárnym lokálnym fenoménom opisovaným v predchádzajúcich riadkoch.
Z tohto dôvodu sa vredy predkolenia možu zhojiť len ak sa odstáni prvotná príčina a hypertenzia je kontrolovaná buď odstránením zodpovedajúcej kŕčovej žily, alebo aplikáciou veľmi silnej kompresie, ktorá je obyčajne potrebná, ak sú postihnuté hlboké žily.

Iba Váš lekár je oprávnený predpísať príslušnú liečbu, keď zistí všetkými potrebnými vyšetreniami príčinu vzniku vredu.