Tehotenstvo je jedinečné obdobie pre ženské telo. Produkované hormóny a zväčšujúca sa maternica majú vplyv na cievy budúcej matky. V dôsledku toho má jedna z troch žien časté pocity ťažkých nôh, boľavé nohy, opuchy lýtok a členkov.

Tieto príznaky sa často objavujú okolo štvrtého mesiaca tehotenstva a ustupujú po narodení dieťaťa. Tiež sa môžu vyvinúť kŕčové žily. U už existujúcich kŕčových žíl je predpoklad ich zhoršenia. Podľa štatistických zdrojov, kŕčové žily sa vyvinuli u 30% žien tehotných prvýkrát a u 55% žien, ktoré boli dvakrát alebo viackrát tehotné.

Dnes chcú tehotné ženy komplexné informácie a zaujímajú sa o všetko, čo bude najlepšie pre ne a pre ich dieťa. Často sa stretnú aj s odporučením nosenia kompresívnych pančúch, pretože zohrávajú rozhodujúcu úlohu v zdraví matky i dieťaťa.

Rastúci plod tlačí na žily

Rastom dieťa sa maternica zväčšuje a spôsobuje tlak na dôležité žily, ktoré zabezpečujú návratnosť krvi do srdca. Následkom tohto tlaku sa spomaľuje krvný prietok a poškodzujú sa žilové chlopne. Vzniká pocit ťažkých nôh, opuchy a kŕčové žily.

Tlak hlavičky v panvovej oblasti môže spôsobiť stlačenie žíl a obmedziť spätný návrat krvi z nôh.

Dôvody vzniku cievnych chorôb a ich riziká

Je viacero dôvodov vzniku cievnych chorôb v tomto období, z ktorých niektoré sú:

 • zväčšovanie krvného objemu;
 • strata napätia krvných stien;
 • zvyšovanie tlaku v žilách nôh následkom polohy dieťaťa;
 • zmena krvného zloženia zvyšuje nebezpečenstvo vzniku krvnej zrazeniny.

Riziká cievnych ochorení počas tehotenstva sa ďalej zvyšujú za predpokladu nasledovných faktorov:

 • výskyt cievnych ochorení v rodine;
 • existujúca predispozícia žilového systému;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • dlhé sedenie alebo státie.

Metličkové žilky a kŕčové žily môžu byť počas tehotenstva bolestivé, teplé a môžu sa sfarbiť do fialova. Sprievodným znakom môžu byť aj častejšie sa vyskytujúce bolestivé kŕče, hlavne počas noci.

Zvyšuje sa aj nebezpečenstvo komplikácií ako je zápal žíl a trombóza.Cievna trombo – embólia je najčastejšou bežnou komplikáciou v tehotenstve.

Kompresívne pančuchy sú rozhodujúce pre zdravie matky aj dieťaťa

Neriešené problémy nôh počas tehotenstva zvyšujú riziko zápalu a trombózy, lebo znamenajú záťaž pre obehový systém ako matky, tak aj dieťaťa.

Žena počas tehotenstva sa spravidla musí vyhýbať užívaniu akýchkoľvek liekov. Z toho dôvodu  renomovaní gynekológovia po celom svete odporúčajú niečo, čo je veľmi užitočné pre matku a dieťa, absolútne bez rizika a predovšetkým nesmierne efektívne – nosenie kompresívnych pančúch.

Kompresívna terapia tiežredukuje najčastejšie príznaky ako sú opuchy lýtok a členkov, unavené a boľavé nohy. Okrem toho môže znížiť riziko vzniku kŕčových žíl, zápalu žíl a trombózy.

Budúca mamička má teda dostatočné dôvody, prečo sa starať o svoje nohy počas tehotenstva:

 • rozšírené a vypuklé žilky sú z kozmetického hľadiska neestetické
 • opuchy a bolesti nôh narušujú pohodu ženy počas tehotenstva
 • zvyšuje sa riziko zápalu a možnej trombózy
 • tlak plodu na žily predstavuje  záťaž na obehový systém matky aj dieťaťa
 • nemožno vylúčiť, že problémy s nohami majú vplyv na predčasné kontrakcie
 • je ľahšie predchádzať tvorbe kŕčových žíl ako ich následne liečiť
 • veľký vplyv na tvorbu kŕčových žíl má aj genetický faktor
 • zdravé a pekné nohy aj po uplynutí tehotenstva

Poraďte sa so svojim lekárom o výhodách kompresívnej terapie počas tehotenstva.

Prečo nosiť kompresívne pančuchy počas tehotenstva denne deväť mesiacov

 1. Znižujú dôsledky z dôvodu hromadenia krvi v nohách ( kŕčové žily, opuch a iné ťažkosti).
 2. Je dokázané,  že kompresívne pančuchy majú veľmi pozitívny vplyv na krvný obeh matky.

Na základe súčasných poznatkov môžeme teda predpokladať, že budú mať tiež pozitívny vplyv na vývoj nenarodeného dieťaťa.

Kvalita švajčiarskych pančúch SIGVARIS zaistí pre vás a vaše dieťa 9 bezstarostných mesiacov tehotenstva. Ideálne sú tehotenské pančuchové nohavice, ktoré podopierajú bruško a tak odľahčujú tlak na žily, avšak už aj lýtkové alebo stehenné pančuchy zlepšujú krvný obeh a tým kvalitu života matky a dieťaťa počas tehotenstva.

Máte mať námietky, že kompresívne pančuchy sú neatraktívne a ťažko sa navliekajú? Môžete si byť istá, že z celej rady farieb a podľa jedinečného veľkostného systému výrobkov SIGVARIS, si určite vyberiete ako byť počas tehotenstva atraktívna.

Preventívne pančuchy rady Delilah žiadajte v ktorejkoľvek výdajni zdravotníckych pomôcok alebo na e-shope sigvaris.sk. Elegantné a módne kompresívne pančuchy Magic, Vám môže predpísať aj váš gynekológ.

Kompresívne pančuchy SIGVARIS sú čiastočne hradené všetkými slovenskými zdravotnými poisťovňami. Podrobnejšie informácie nájdete na www.sigvaris.sk.

Ak objavíte výhody kompresívnych pančúch počas tehotenstva, možno si aj po pôrode uvedomíte, že chcete pokračovať v nosení pančúch pre zlepšenie zdravia vašich nôh do budúcich rokov.

(Publikované 24.2.2016 – www.rodinka.sk)