Čo by ste mali vedieť o kompresívnych pančuchách

Čo by ste mali vedieť o kompresívnych pančuchách

Ako fungujú? Kompresívne pančuchy sú vyrobené z elastického materiálu a tesne priliehajú k nohám (lýtkam až stehnám). Tlak v nich spôsobuje, že dochádza neustále k “stláčaniu” svalov nohy, čím sa napomáha lepšiemu toku krvi späť k srdcu. Zároveň tieto pančuchy znižujú opuchy a zabraňujú tvorbe zrazenín.

K čomu všetkému kompresívne pančuchy slúžia? Ide o jednoduchý a vynikajúci spôsob liečenia chronickej žilovej nedostatočnosti, kŕčových žíl, lymfedému atď. Pančuchy sa nosia buď v nemocnici pred operáciou a po nej, alebo ambulantne v domácom prostredí. Neodstráni síce kŕčové žily, ale zníži ich bolestivosť a pocit ťažkosti nôh.

Aká je doba nosenia? Tieto návleky by ste mali nosiť denne tak dlho, pokiaľ hrozia vyššie uvedené riziká. Iba na noc sa dávajú dole. Ľudia, ktorí majú rozsiahle kŕčové žily, vredy predkolenia alebo lymfedém, musí nosiť pančuchy niekoľko rokov, alebo dokonca celý život. Je ich potrebné si navliecť hneď ráno, ešte predtým, ako vstanete z postele.

Sú pančuchy len na recept? Áno aj nie. Samozrejme, že si pančuchy môžete kúpiť v zdravotníckych potrebách, ale za celú sumu. V prípade, že máte predpis, poisťovňa vám určitú časť uhradí.

Ako dlho pančuchy vydržia? Obvykle by ste ich mali po 3 až 6 mesiacoch vymeniť, pretože po tejto dobe dochádza k zníženiu ich elasticity. Výrobca SIGVARIS garantuje konštantnú kompresiu pri dennom nosení minimálne 6 mesiacov.